Het Openbaar Ministerie heeft aangekondigd dat de Nederlandse scheepsbouwer Damen Shipyards uit Gorinchem zal worden vervolgd. De aanklachten omvatten verdenkingen van omkoping, valsheid in geschrifte, witwassen en het schenden van sancties tegen Rusland. Na een langdurig onderzoek worden zowel het bedrijf als enkele directieleden en oud-directieleden onder vuur genomen.
Het OM meldt dat de vervolging voortkomt uit twee afzonderlijke onderzoeken. Het eerste onderzoek, gericht op omkoping, strekt zich uit over de periode van 2006 tot januari 2017 en is uitgevoerd door de FIOD. Het tweede onderzoek, betreffende de schending van sanctiewetten met betrekking tot Rusland, is uitgevoerd door de douane en heeft betrekking op enkele maanden in de tweede helft van 2022.
Indien Damen Shipyards schuldig wordt bevonden, riskeert het bedrijf vier jaar lang uitsluiting van overheidsopdrachten. Als belangrijke speler in de maritieme sector, met onder andere marinewerf De Schelde in Vlissingen, zou deze vervolging aanzienlijke gevolgen kunnen hebben voor zowel het bedrijf als de Nederlandse marine.
In een reactie ontkent Damen Shipyards de beschuldigingen en stelt dat het altijd in overeenstemming heeft gehandeld met geldende regels. Het bedrijf benadrukt dat de recente zaak met betrekking tot sancties slechts een levering van civiele kranen aan Rusland betreft, die volgens hen binnen de wettelijke kaders heeft plaatsgevonden.